Wśród nielegalnie przebywających na terytorium RP znalazło się 11 obywateli Ukrainy i 1 obywatel Mali, a główną przyczyną nielegalnego pobytu był cel niezgodny z deklarowanym - 8 przypadków.
Ponadto, u jednego z zatrzymanych obywateli Ukrainy ujawniono przerobione oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy przez cudzoziemców. Cudzoziemcowi, oprócz postawienia zarzutów z art. 270 §1 kk, unieważniono wizę krajową D05 i wydano zobowiązanie do powrotu, połączone z zakazem wjazdu na terytorium RP przez 6 miesięcy.
Natężenie działań dotyczących kontroli nastąpiło w dniu 28 lutego, kiedy to w rejonie dworca MDA/PKP w Krakowie zatrzymano 3 obywateli Ukrainy, a kolejnych 2 ujawniono na terenie MPL w Krakowie-Balicach.
Trzej zatrzymani w Krakowie mężczyźni posiadali oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy w zawodzie monter, zarejestrowane w PUP w Łodzi, ale ich weryfikacja potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy. Okazało się bowiem, że cudzoziemcy nie stawili się do pracy, a obecnie firma nie jest zainteresowana zatrudnieniem cudzoziemców.
Z kolei, jeden z cudzoziemców ujawnionych podczas kontroli legalności pobytu na terenie MPL próbował wyjechać do Hiszpanii w celu zarobkowym (posiadając wizę D05 oraz oświadczenie (...), a drugi przeterminował pobyt w RP o 25 dni. Cała piątka obywateli Ukrainy otrzymała decyzje o zobowiązaniu do powrotu, a czterem cofnięto wizy krajowe D05.