Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Wakacyjny odpoczynek … nie dla wszystkich - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wakacyjny odpoczynek … nie dla wszystkich

Justyna Drożdż
08.08.2019

Rosnąca popularność Kraków Airport, sezon wakacyjny oraz otwieranie nowych połączeń lotniczych sprawiają, że funkcjonariusze Straży Granicznej z lotniska w Krakowie – Balicach mają coraz więcej pracy.

W sezonie letnim 2019 roku uruchomiono kilkanaście długo oczekiwanych i atrakcyjnych turystycznie kierunków, między innymi do Odessy, Charkowa, Zadaru, Larnaki czy Kutaisi.  Wzrost liczby odprawianych pasażerów w porcie lotniczym, przekłada się na ilość ujawnianych każdego dnia zdarzeń.

Taka sytuacja nastąpiła po otwarciu 4 sierpnia 2019 roku połączenia lotniczego do Krakowa
z Kutaisi (Gruzja), której obywatele coraz chętniej korzystają z połączeń lotniczych z Polską. W pierwszej  połowie 2019 roku ponad 22 tysiące Gruzinów przekroczyło granicę na wjazd do Polski drogą lotniczą.

Tylko podczas dwóch dni, w trakcie odpraw na odlot do Kutaisi ujawnionych zostało 5 obywateli Gruzji, naruszających przepisy pobytowe. Cudzoziemcom za złamanie prawa grożą konsekwencje w postaci wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu oraz czasowy zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen.

W środę, kolejnym trzem obywatelom Gruzji nie zezwolono na wjazd do Polski. Podczas odprawy paszportowej po przylocie do Krakowa okazało się, że mężczyźni figurują w bazach danych, jako osoby którym należy odmówić wjazdu na terytorium Polski i strefy Schengen. Stosownych wpisów dokonały służby migracyjne Niemiec, Francji i Szwajcarii. Pasażerowie ci oczekiwać będą w  pomieszczeniach Placówki Straży Granicznej w Krakowie- Balicach na lot powrotny do Gruzji, który nastąpi w najbliższą niedzielę 11 sierpnia.

  • Wakacyjny odpoczynek … nie dla wszystkich
    Wakacyjny odpoczynek … nie dla wszystkich

do góry