Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Udawali kierowców, chcąc uniknąć kwarantanny - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Udawali kierowców, chcąc uniknąć kwarantanny

Justyna Drożdż
20.05.2020

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem - podczas tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej w miejscowości Chyżne - ujawnili 2 fikcyjne umowy o pracę.

Podczas kontroli pojazdów ciężarowych ujawniono dwóch obywateli Polski, którzy pod pozorem wykonywania pracy kierowcy chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Jak się okazało, dwaj mężczyźni (29 i 39 lat) na co dzień pracowali w Austrii,  jednak chcąc odwiedzić rodziny i wjechać do Polski bez kwarantanny kupili po 80 euro fikcyjne umowy o pracę w charakterze kierowcy.

Sytuacja miała miejsce w czasie, kiedy obowiązywały przepisy zwalniające z kwarantanny jedynie osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe, zarobkowe w Polsce albo w kraju sąsiednim. Mężczyźni, którzy pracowali w innym kraju niż sąsiedni, chcieli zostać zwolnieni z kwarantanny, jako kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Co ciekawe, po dokładnym sprawdzeniu okazało się, iż jeden z mężczyzn rzekomo pracujący jako kierowca zawodowy … nie posiadał uprawnień do kierowania żadnymi pojazdami.  Mężczyźni niestety nie uniknęli kwarantanny, a dodatkowo zostali ukarani mandatami karnymi po 500 zł.

Przypominamy, że od 16 maja br. z kwarantanny zwolnione są osoby przekraczające granicę RP - stanowiącą granicę wewnętrzną - w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie UE lub EOG. Dotyczy to również osób pracujących w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

 

  • Udawali kierowców, chcąc uniknąć kwarantanny
    Udawali kierowców, chcąc uniknąć kwarantanny

 

do góry