Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Przebiegli przez granicę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przebiegli przez granicę

Dorota Kądziołka
26.05.2020

W ostatni weekend funkcjonariusz Karpackiego Oddziału SG wraz żołnierzem 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, podczas pełnienia służby na posterunku blokującym w m. Kacwin, ujawnili 2 obywateli Słowacji.

39-letnia kobieta oraz 53-letni mężczyzna przekroczyli granicę państwową wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski pieszo w rejonie znaku granicznego II/ 139. Słowacy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, a dane z oświadczenia ustnego potwierdzono w Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Trstenie.

Kobieta i mężczyzna oświadczyli, że mieszkają ok. 6 km od granicy z Polską i biegali w celach rekreacyjnych. Byli przekonani, że przekroczyli granicę zgodnie z przepisami.

Przypominamy, że w związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną, przekraczanie granicy z Republiką Słowacji możliwe jest wyłącznie w dwóch wyznaczonych do tego miejscach - w województwie małopolskim jest to drogowe przejście Chyżne – Trstena, a w województwie podkarpackim  Barwinek - Vysny Komarnik.

Za popełnienie wykroczenia z art.49a par. 1 kw. ob. Słowacji zostali ukarani mandatami karnymi kredytowanymi w wysokości 500 zł każdy. Ponadto osoby zostały przewiezione przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem do drogowego przejścia granicznego w Chyżnem i przekazane Policji Słowackiej. 

  • Zdjęcie poglądowe
    Zdjęcie poglądowe
do góry