Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Wyspiarskie marzenia trójki niedoszłych migrantów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wyspiarskie marzenia trójki niedoszłych migrantów

Justyna Drożdż
12.10.2020

Pomimo wielu miesięcy przygotowań, starannego wyboru trasy podroży oraz znajomości języka dwóm obywatelom Albanii oraz jednemu obywatelowi Gruzji nie udało się w czwartek wieczorem przekroczyć granicy i wylecieć z Polski. Cała trójka została zatrzymana przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na krakowskim lotnisku w Balicach, gdy podczas odprawy paszportowej pasażerów odlatujących do Wielkiej Brytanii posłużyli się fałszywymi dokumentami.

Obydwaj Albańczycy od kilkunastu lat pracowali w Grecji, jednakże z uwagi na kiepskie zarobki i marne perspektywy życiowe, postanowili wzorem swoich znajomych znaleźć zatrudnienie na budowie w Szkocji. Za kilka tysięcy euro zdobyli więc fałszywe greckie dowody osobiste i wyruszyli w podróż. O wyborze trasy zdecydowały finanse – połączenie z Grecji przez Litwę, Szwecję i Polskę do Wielkiej Brytanii okazało się tańsze niż bezpośredni lot z Grecji na Wyspy. Mimo tego, że Albańczycy skrupulatnie zaplanowali podróż oraz płynnie porozumiewali się w języku Homera, nie udało się im uśpić czujności funkcjonariuszy Straży Granicznej, dokonujących kontroli granicznej, którzy szybko rozpoznali podrobione dokumenty.

Obywatel Gruzji od dłuższego czasu przebywał z żoną we Włoszech, jednakże jego marzeniem było otrzymanie azylu w Anglii.  Pół roku temu we włoskim  Bari zawarł więc znajomość z  pośrednikami i za kilkaset euro zakupił rumuński fałszywy dokument.  Kilka tygodni temu swoje oryginalne gruzińskie dokumenty zostawił we Włoszech i udał się do Polski. Tu, w Krakowie kupił bilet lotniczy do Glasgow i po kilku dniach stawił się do kontroli paszportowej, by jak oświadczył funkcjonariuszom, odlecieć do Anglii. Cudzoziemiec był tak zdeterminowany, by dostać się na pokład samolotu i wystąpić o azyl, że nie miał dla niego żadnego znaczenia fakt, że Glasgow leży daleko od Londynu, w odległej Szkocji…

Za usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom przy użyciu sfałszowanych dokumentów, cudzoziemcy zostali zatrzymani. Podczas przesłuchania przyznali się do stawianych zarzutów i złożyli wnioski o dobrowolnie poddanie się karze, które zostały zaakceptowane przez Prokuraturę.

  • Wyspiarskie marzenia trójki niedoszłych migrantów
    Wyspiarskie marzenia trójki niedoszłych migrantów

do góry