Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Sfałszowany certyfikat szczepień powodem dotkliwej kary grzywny - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Sfałszowany certyfikat szczepień powodem dotkliwej kary grzywny

Michał Tokarczyk
27.12.2021

Po raz kolejny funkcjonariusze Palcówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach podczas kontroli granicznej pasażerów przylatujących z Wielkiej Brytanii, ujawnili sfałszowany dokument potwierdzający wykonanie szczepień przeciwko COVID-19.

Dokumentem tym posłużył się obywatel Wielkiej Brytanii, który przyleciał do Polski w celach turystycznych. Młody mężczyzna nie miał wykonanego żadnego szczepienia przeciwko COVID – 19 i mimo to - mając świadomość obowiązujących przepisów sanitarnych - postanowił udać się w podróż lotniczą. W celu uniknięcia kwarantanny, 21-latek przedstawił do kontroli strażnikom granicznym, sfałszowany certyfikat szczepień przeciwko COVID-19. W trakcie sprawdzeń aplikacją weryfikującą, ustalono, że jest to oryginalny dokument należący do innej osoby, w którym sfałszowane zostały dane osobowe.

Obywatel Wielkiej Brytanii został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem (art. 270 § 1 kk). 21-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i poddał się dobrowolnie odpowiedzialności. W porozumieniu z prokuratorem ustalono wymiar grzywny w wysokości 8 tys. zł (200 stawek dziennych po 40 zł), obowiązek pokrycia kosztów sądowych przez pasażera oraz przepadek dowodu rzeczowego. Ponadto, na poczet przyszłych kar, zabezpieczona została gotówka w kwocie 2 tys. dolarów amerykańskich, którą młody mężczyzna posiadał przy sobie.

 

  • Sfałszowany certyfikat szczepień powodem dotkliwej kary grzywny
    Sfałszowany certyfikat szczepień powodem dotkliwej kary grzywny
do góry