W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Ochrony Lotniska, Portu Lotniczego Kraków-Balice oraz członkowie Sztabu Młodych Mundurowych, a także Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Odprawie przewodniczył Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dbają o bezpieczeństwo pasażerów Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków – Balice. Ich zadania obejmują m.in. kontrolę graniczną, nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa pasażerów i bagażu, a także zapewnienie bezpieczeństwa i szybkie reagowanie na wszelkie zagrożenia.
Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich wraz z podległymi mu placówkami w Krakowie – Balicach, Krakowie z grupą zamiejscową w Oświęcimiu, Tarnowie, Zakopanem oraz Kielcach, oprócz realizacji ustawowych zadań, czynnie uczestniczy w szeroko pojętej edukacji społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa. W terytorialnym zasięgu odpowiedzialności KaOSG – obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie – prowadzone są m.in. zajęcia informacyjne dla dzieci, spotkania profilaktyczne dla młodzieży i dorosłych w formie prelekcji, pikników, dni otwartych oraz zajęcia w klasach o profilu Straży Granicznej.
Podczas briefingu prasowego Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odpowiedzialna za sprawy graniczne płk SG Renata Obrzut oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach ppłk SG Sylwester Adamczyk udzielili informacji i wskazówek dotyczących bezpiecznego podróżowania:
– W trakcie tych spotkań funkcjonariusze zapoznają uczestników z zasadami, które pomagają zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, uczą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przekazują wskazówki dotyczące bezpiecznego podróżowania, w tym przede wszystkim reguł przekraczania granicy państwa. Bezpieczeństwo podróżnych to jeden z naszych priorytetów. Funkcjonująca na lotnisku Placówka Straży Granicznej w Krakowie – Balicach realizuje ustawowe zadania Straży Granicznej związane przede wszystkim z ochroną granicy państwowej oraz zapewnieniem szerokorozumianego bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej. Bezpieczne podróżowanie i sprawne przekraczanie granicy to wspólna odpowiedzialność zarówno funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb działających na lotnisku, ale również podróżnych. Apelujemy zatem o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz stosowanie się do poleceń służb. To klucz do bezpieczeństwa każdego z nas i skutecznej ochrony granic państwa – podkreśliła płk SG Renata Obrzut.
– Należy podkreślić, że bezpieczeństwo operacji lotniczych to efekt ścisłej współpracy wielu służb funkcjonujących na terenie lotniska. Straż Graniczna działa w stałym kontakcie z Policją, Służbą Ochrony Lotniska, Państwową Strażą Pożarną, personelem portu lotniczego oraz innymi instytucjami odpowiedzialnymi za szeroko rozumianą ochronę lotnictwa cywilnego. Tylko skoordynowane działania wszystkich podmiotów pozwalają na sprawne i bezpieczne funkcjonowanie lotniska – dodał Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach ppłk SG Sylwester Adamczyk.
Bezpośrednio po briefingu odbył się pokaz działań podejmowanych przez funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki SG w Krakowie-Balicach z użyciem robota pirotechnicznego oraz zaprezentowano umiejętności psa służbowego.
Przypominamy!!!
W bagażu podręcznym nie wolno przewozić m.in. ostrych narzędzi, materiałów łatwopalnych czy substancji niebezpiecznych. Na lotnisku nie wolno też pozostawiać swojego bagażu bez nadzoru.
Wypowiedzi sugerujące posiadanie materiałów wybuchowych, broni czy innych niebezpiecznych przedmiotów – nawet w formie żartu – mogą skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, interwencją służb, opóźnieniem lotu, a nawet niedopuszczeniem do podróży i przerwaniem wakacyjnego wyjazdu.
Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do bezwzględnego wykonywania poleceń kapitana statku powietrznego oraz personelu pokładowego. Osoby zachowujące się agresywnie, zakłócające porządek lub stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu muszą liczyć się z interwencją Straży Granicznej. W takich przypadkach podejmowane są zdecydowane działania – łącznie z zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego, postępowaniem karnym lub wnioskiem o nałożenie grzywny.