Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Wyjątkowy sposób na uczczenie jubileuszu formacji: 35 litrów krwi na 35-lecie Straży Granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wyjątkowy sposób na uczczenie jubileuszu formacji: 35 litrów krwi na 35-lecie Straży Granicznej

Justyna Drożdż
24.06.2026

Ponad 35 litrów krwi oddali funkcjonariusze i pracownicy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Karpacka Grupa Krwi” podczas Ogólnopolskiej Akcji Honorowego Oddawania Krwi „Na Straży Życia”, realizowanej od 1 maja do 15 czerwca 2026 roku. Łącznie zebrano 34 650 ml krwi pełnej oraz 600 ml osocza, co dało imponujący wynik przekraczający 35 litrów.

Ten rezultat ma szczególny wymiar, ponieważ stanowi symboliczne nawiązanie do obchodzonego w tym roku 35-lecia powołania Straży Granicznej. Hasło „35 litrów krwi na 35-lecie Straży Granicznej” doskonale oddaje ideę przedsięwzięcia, które połączyło jubileusz formacji z bezinteresowną pomocą potrzebującym.

Inicjatywa została zrealizowana przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Karpacka Grupa Krwi” przy Karpackim Oddziale Straży Granicznej we współpracy z Komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adamem Jopkiem. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie 12 maja 2026 roku akcji krwiodawczej na terenie Komendy Oddziału, która w znaczący sposób przyczyniła się do osiągnięcia końcowego wyniku. Tylko podczas tego wydarzenia zebrano blisko 18 litrów krwi.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że sukces akcji był efektem wspólnego zaangażowania zarówno członków Klubu HDK PCK „Karpacka Grupa Krwi”, jak i wielu niezrzeszonych funkcjonariuszy oraz pracowników Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Po raz kolejny pokazali oni, że idea służby drugiemu człowiekowi jest integralną częścią formacji.

To powód do dumy dla całego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Jubileusz 35-lecia został uczczony w sposób wyjątkowy – poprzez realną pomoc i dar, który każdego dnia ratuje zdrowie i życie potrzebujących. Inicjatywa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, okazała się pięknym i wartościowym sposobem upamiętnienia rocznicy powołania Straży Granicznej.

Dziękujemy wszystkim dawcom krwi oraz osobom zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Razem udowodniliśmy, że będąc na straży granic, można być również na straży życia.

do góry