W pierwszym przypadku, cudzoziemiec wjechał do Polski w 2022 roku i od tego czasu nieprzerwanie tu przebywał. Po wykorzystaniu dopuszczalnego okresu pobytu, do którego był uprawniony bez konieczności posiadania wizy w każdym okresie 180 dni, złożył wniosek o legalizację pobytu w jednym z urzędów wojewódzkich. Zrobił to jednak w momencie, gdy jego pobyt w Polsce był już nielegalny. Za rażące przekroczenie czasu legalnego pobytu został ukarany mandatem karnym. Drugi z cudzoziemców posiadał zezwolenie na pobyt czasowy a po jego wygaśnięciu korzystał z możliwości pobytu w ramach ruchu bezwizowego. Po utraceniu ważności obu dokumentów obywatel Gruzji powinien opuścić terytorium RP jednak tego nie zrobił. W chwili kontroli nie posiadał żadnych aktualnych tytułów uprawniających go do legalnego pobytu w Polsce i strefie Schengen. Obaj Gruzini, decyzją Komendanta Placówki Straży Granicznej w Tarnowie usłyszeli decyzje administracyjne zobowiązujące do wyjazdu do kraju pochodzenia w terminie 15 dni. Mężczyźni otrzymali też oficjalny zakaz wjazdu na terytorium Polski oraz wszystkich pozostałych państw strefy Schengen. Zakaz ten będzie obowiązywał przez okres 1 roku.