Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Pamiątki po 1PSP -

Nawigacja

Pamiątki po 1PSP

Pamiątki po 1PSP

Krystian Koziołek
27.06.2019

Karpacki Oddział Straży Granicznej jest współorganizatorem akcji gromadzenia pamiątek związanych ze swoim Patronem - 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich.

Pułk ten odegrał ogromną role w odzyskiwaniu niepodległości naszej Ojczyzny. Jako jedna z niewielu jednostek polskich powrócił z frontu włoskiego I wojny światowej i praktycznie z marszu wziął udział w walkach o Przemyśl i Lwów, a na przełomie lat 1918/1919 w walkach o nowe granice niepodległej Polski z Czechami. Wsławił się również tym, że jako pierwsza jednostka Wojska Polskiego wszedł do Kijowa podczas ,,wyprawy kijowskiej" oraz odegrał chlubną kartę podczas wojny polsko-bolszewickiej. Stacjonował w Nowym Sączu w miejscu, w którym znajduje się obecnie siedziba KaOSG.

Gdybyś słyszał o pamiątkach związanych z tą formacją, prosimy o ich udostępnienie.

Interesuje nas wszystko: fotografie, druki ulotne i okolicznościowe, odznaczenia, odznaki, mundury lub ich elementy, broń, dokumenty, zapisy relacji i wspomnień, korespondencja, albumy rodzinne itp.

Pamiątki i materiały archiwalne można przekazywać lub udostępniać do zeskanowania czy sfotografowania pracownikom Działu Historyczno-Archeologicznego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, które prowadzi całą akcję.

Zebrane materiały będą prezentowane m. in. w nowej Sali tradycji, tworzonej w KaOSG, który nosi imię „1 Pułku Strzelców Podhalańskich“. Muzeum obejmie nadzór merytoryczny nad tą wystawą.

Osoby zainteresowane akcją prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny, mailowy:

Dział Historyczno-Archeologiczny
Lwowska 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. 18 442 04 42, wew. 24
historia@muzeum.sacz.pl

bądź pocztą tradycyjną:
Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
ul. Jagiellońska 56
33-300 Nowy Sącz

do góry