Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Z wizytą u ponad 100-letniego żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Z wizytą u ponad 100-letniego żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej

Justyna Drożdż
12.08.2019

Nadal trwa wspólna akcja zbierania pamiątek po 1 Pułku Strzelców Podhalańskich przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

https://www.karpacki.strazgraniczna.pl/ko/aktualnosci/33406,Zbiorka-pamiatek-po-1-Pulku-Strzelcow-Podhalanskich.html?search=90354205036

Jedną z podjętych w tym kontekście inicjatyw, było odnalezienie i upamiętnienie osoby, której losy splotły się z formacją 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, w ramach której odtworzony został 1 Pułk Strzelców Podhalańskich.

Poszukując śladów historycznych patrona KaOSG, grupa funkcjonariuszy i pracownik oddziału udała się w miniony piątek 9 sierpnia do Jaworzna, aby porozmawiać z żołnierzem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, Panią Anną Gut - Wielkiewicz.

  • Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz
    Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz

  • Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz
    Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz

  • Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz
    Z wizytą u Pani Anny Gut-Wielkiewicz

Urodzona w Nowym Targu w 1919 r. Pani Anna, włączyła się w czasie wojny w działalność konspiracyjną, zostając łączniczką o pseudonimie „Klara”. Dostarczała rozkazy, informacje, żywność, odzież i lekarstwa do jednego z oddziałów 1 PSP AK. Po latach otrzymała kilka odznaczeń wojskowych i honorowy tytuł weterana walk o wolność i niepodległość, a w roku 2001 awans na podporucznika Wojska Polskiego.

Niedawno, ta pełna ciepła i góralskiego wigoru kobieta, obchodziła 100. rocznicę swoich urodzin.  W trakcie hucznych obchodów z udziałem władz różnego szczebla, przy asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,1043,list-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-anny-gut-ps-klara.html

https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/64173/Setne_urodziny_niezwyklej_nowotarzanki_zolnierza_1_Pulku_Strzelcow_Podhalanskich_AK.html

http://www.jaworzno.pl/2019/06/17/100-lat-pani-anny-gut/

do góry