Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Walizki, torby, reklamówki - bagaże bez opieki - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Walizki, torby, reklamówki - bagaże bez opieki

Tomasz Jarosz
20.01.2023

Port lotniczy w Krakowie Balicach to jeden z najczęściej wybieranych przez podróżnych port w Polsce. Wiąże się z tym również wiele sytuacji, w których turyści w roztargnieniu, gonitwie na odpowiedni terminal, zapominają o swoich bagażach.

Takich sytuacji w zeszłym roku było mnóstwo. Mimo, że mamy początek 2023 roku, już trzy razy w Krakowie – Balicach  pozostawiano bagaże bez opieki.

Każdy pozostawiony przedmiot ZAWSZE jest sprawdzany przez odpowiednie służby. W takich przypadkach odpowiednie służby to funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, którzy narażają swoje zdrowie i życie – nigdy nie wiadomo co może znajdować się w danym pakunku.

Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – Balicach dokonują sprawdzeń przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych oraz przeprowadzają kontrolę manualną. Następnie stwierdzają czy  bagaż jest bezpieczny i nie zawiera żadnych materiałów, ani urządzeń wybuchowych, czy może jednak jest odwrotnie i trzeba taki bagaż unicestwić. Cała akcja odbywa się sprawnie, aby nie było utrudnień w odprawie pasażerów, funkcjonowaniu przejścia granicznego, ani opóźnień samolotów.

***

Nieustannie apelujemy do podróżnych, żeby pilnowali swoich bagaży i nie pozostawiali ich bez opieki. Warto mieć świadomość, że każdy bagaż bez właściciela traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Zostają wszczęte odpowiednie procedury. Co więcej, pozostawienie bagażu bez opieki może spowodować zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia odlotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego.

  • Walizki, torby, reklamówki - bagaże bez opieki
    Walizki, torby, reklamówki - bagaże bez opieki
do góry