Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Młodzieży przybliżono historię formacji granicznych II RP - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Młodzieży przybliżono historię formacji granicznych II RP

Dorota Kądziołka
25.11.2022

W październiku i listopadzie br. kierownik Zespołu ds. Migracji Placówki SG w Tarnowie st. chor. szt. SG Ireneusz Wach przeprowadził 3 kolejne prelekcje edukacyjne w szkołach o profilach mundurowych: w Gromniku, Żegocinie oraz w Tarnowie.

Prelekcje nosiły tytuł: „Korpus Ochrony Pogranicza – tarcza II Rzeczypospolitej. Przedstawienie wyników poszukiwań oraz ekshumacji w rejonie Szacka i Tynnego na terenie Ukrainy.”

Podczas spotkań z młodzieżą przedstawiona została historia polskich formacji granicznych II RP, w tym w szczególności Korpusu Ochrony Pogranicza. Ponadto zaprezentowano wyniki poszukiwań i ekshumacji szczątków żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy zginęli podczas walk z Sowietami w 1939 r. Badania zorganizowane zostały przez Instytut Pamięci Narodowej w roku 2014 i 2015 r.

Podczas prezentacji wykorzystano m in. materiały udostępnione z Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przedstawiających wyniki poszukiwań i ekshumacji.

Ponadto funkcjonariusz zapoznał młodzież z zadaniami Straży Granicznej oraz zasadami naboru do służby w Straży Granicznej.

  • Prelekcje Prelekcje
    Prelekcje
  • Prelekcje Prelekcje
    Prelekcje
  • Prelekcje Prelekcje
    Prelekcje
do góry