W wyniku przeprowadzonej weryfikacji ustalono, iż dane każdego z Uzbeków widnieją w dostępnych systemach teleinformatycznych Straży Granicznej, z dyspozycją wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Cudzoziemcy we wcześniejszym okresie nielegalnie wykonywali pracę w branży budowlanej - nie posiadali wymaganego przepisami zezwolenia na pracę.
Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wydał wobec każdego z 5 obywateli Uzbekistanu decyzję o zobowiązaniu do powrotu wraz z rocznym zakazem ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen.