Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

„Strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej …”. Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy w KaOSG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

„Strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej …”. Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy w KaOSG

Joanna Nogal-Gromala
22.06.2026

12 nowo przyjętych funkcjonariuszy – 6 kobiet i 6 mężczyzn – zasiliło szeregi Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Uroczyste ślubowanie na Sztandar Karpackiego Oddziału Straży Granicznej miało miejsce 22 czerwca br. w Sali Tradycji Komendy KaOSG, w obecności Komendanta Oddziału gen. bryg. SG Adama Jopka, Zastępcy Komendanta KaOSG płk SG Renaty Obrzut oraz kadry kierowniczej.

Ten uroczysty, pełen wzruszeń i emocji akt ślubowania włącza adeptów w szeregi formacji, która z honorem stoi na straży bezpieczeństwa granicy państwowej. Wydarzenie, tradycyjnie rozpoczęło złożenie przez dowódcę meldunku o gotowości rozpoczęcia ślubowania. Po tym, nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odegranie hymnu państwowego. Głównym punktem uroczystości było złożenie Roty Ślubowania przez nowych funkcjonariuszy.

"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Granicznej - ślubuję służyć wiernie Narodowi Polskiemu, mając zawsze na względzie interes Państwa Polskiego.

Ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, nawet z narażeniem życia.

Ślubuję ściśle przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i obowiązującego porządku prawnego oraz ofiarnie i sumiennie wykonywać powierzone mi zadania, przestrzegać dyscypliny służbowej, wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych, dochować tajemnic związanych ze służbą, strzec dobrego imienia służby, honoru i godności, a także przestrzegać zasad etyki funkcjonariusza Straży Granicznej."

Po złożeniu ślubowania, błogosławieństwa nowym funkcjonariuszom na służbowej drodze udzielił ks. kpt. SG Robert Młynarczyk, Kapelan KaOSG.

Mundur Straży Granicznej nie oznacza zwykłej pracy ale przede wszystkim świadomą decyzję o służbie i odpowiedzialności wobec państwa. Dlatego, zanim nowi funkcjonariusze mogli zostać przyjęci w szeregi formacji i złożyć ślubowanie, musieli przejść kilka wymagających etapów rekrutacji. To między innymi rozmowa kwalifikacyjna, test sprawności oraz test psychologiczny. Wszystko po to, by spośród kandydatów do służby wybrać najlepszych.

Nowo przyjęci funkcjonariusze już za tydzień rozpoczną kurs podstawowy a następnie kurs podoficerski, w trakcie którego będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną. Program kursu obejmuje m.in. zagadnienia związane z zadaniami realizowanymi przez Straż Graniczną, systemem ochrony granicy państwowej, a także wybrane aspekty prawne, ochronę informacji oraz zasady etyki zawodowej.

 

do góry